Akce Beatlemanie a Mimoni…

V minulém díle jsme se podívali na akci Beatlemanie pro skalní fanoušky této skupiny, která se konala mimo jiné v Praze v prostorách muzea. Dnes se podíváme na trochu jiný pohled výstavy Beatlemanie, která se konala v prostu mimoňského domu kultury Ralsko. Připomeňme si jen, že Beatlemanii šlo zažít i v Moravském zemském muzeu v Brně. Byli jste tam? Ale neodbíhejme od tématu.

Občanům severních Čech svítá na lepší časy. Tedy po stránce Beatlemanie. Půl roku se mohli setkat s interaktivní výstavou, která Vás provedla kompletní hostiríí brouků. Mohli jste na ní doslova zažít osudy jednotlivých členů skupiny po jejich rozpadu. Zároveň jste mohli nahlédnout na pohled, jak ovlivnili Beatlesáci hudební scénu a nejen ji. Jak ovlivnili obyvatele tehdejšího Československa?

Tradičně každá výstava měla dosud 2 dějové línie. Ta druhá zde byla s mimoněma. A jak to vlastně s tím souvisí? No pokud čekáte souvislost se slavným animovaným filmem, tak Vás asi zklameme. V muzeu Mimoň vznikla ve dvacátem století, první klub mladých v tomto regionu. Na pozvání sem dojížděly velice slavné skupiny mezi nimiž byla i skupina Olympic. Všechny skupiny mají jedno společné. To, že je Beatles ovlivnili jejich tvorbu. Jakmile se výstava objevila v Praze, začali „mimoni“ jednat.

Bylo třeba nalézt vhodné prostory, což nebylo nijak snadné. Bylo nutné do prostorů vměstnat velké množství originálních exponátů. Netřeba popisovat nekonečné úpravy k tomu, aby splňoval kulturní dům všechna kritéria. Otevřely se tak prostory domu, které byly veřejnosti dosud ukryty. Stálo to však za to. Vidět jste mohli dobové zpěvníky, články a samozřejmě také desky nebo fotografie….Bylo toho nespočet a vše bylo úzce spojeno se skupinou Beatles. Mohli jste si i zavzpomínat a z musicboxu si poslechnou úryvky songů této věhlasné skupiny. Byla vybudována i replika Lennonovy zdi na Kampě.

Akce přilákala všechny věkové skupiny, které se trochu o hudební scénu zajímají.index.php