Canon vs. Nikon…nekonečný a naprosto nesmyslný souboj dvou velikánů

Hned na začátku článku musím říci jedno. Nechci se tajit tím, že mám digitání zrcadlovku Canon EOS 70D. Vyzkoušel jsem si i Nikon D7000 a věřte, že mohu srovnávat. Nicméně bych se rád zamyslel a spíše porovnal značky obecně. Je to totiž častá otázka. Canon nebo Nikon, co je lepší?

Jak již bylo řečeno, začal jsem na Canonu. Nekonečné komentáře a výborném dynamickém rozsahu Nikonu, vynikající ostrosti a blahořečení mi nedaly spát, až jsem svůj první Canon tedy vlastně zrcadlovku prodal a koupil si Nikon D7000, který se jevil skoro jako by to byl bůh mezi fotoaparáty. Cena pravda byla oproti konkurenci v daném segmentu výborná.

Pořídil jsem si jej se setovou 18-105mm. Také údajně vynikající objektiv. Nuže a jak jsem byl spokojený? Hrůza. Nechci tím pobuřovat Nikonisty (mohla to být otázka jednoho kusu), kteří tento model mají a třeba jsou s ním spokojeni (nebo jim nic jiného nezbývá), ale ostření bylo zcela katastrofální. Všude jej publikují jako poloprofesionální a přitom nezvládá základní princip a to správně ostřit. Dostupnost použitých objektivů zoufalá (všechny staré nebo drahé jako čert). Dostupné použité Canon objektivy jsou levnější a výběr je lepší, takový je můj pohled na věc. Obrázek si udělejte sami a poohlédněte se.

Ať však jen nekritizuji, některé ovládací prvky na Nikonu byly vychytané, avšak možnost nastavení, byla zbytečně předimenzovaná. Čili pro absolutní neostrost u dalších objektivů jsem vše prodal a vrátil se s vděkem zpět ke Canonu.

Nicméně pojďme se zamyslet nad samotným rozdílem. Musím říci, že lidé na fórech, kteří radí druhým a bohužel často i prodejci mají zažitá stará dogmata, která v dnešní době dávno neplatí. Třeba lepší obrazová kvalita, dynamický rozsah…Nesmysl. Ty miniaturní rozdíly nehrají absolutně žádnou roli, ať už jsou ve prospěch jakékoliv značky. Nikdo z Vás nepozná neviditelný rozdíl v dynamickém rozsahu. Nepozná rozdíl v šumu ISO 1600…i kdyby, tak je natolik nepatrný, že v praxi je rozdíl absolutně nepostřehnutelný. Přijde mi, jako by lidé hledali to zrníčko v obrazu navíc. Je to hloupost. Pokud chcete vybírat zrcadlovku, v prvé řadě si vyzkoušejte, jak Vám bude sedět v ruce a ověřte si do budoucna na kolik Vás přijdou další objektivy, které budete potřebovat, pokud Vás to bude bavit. To je to klíčové…Neřešte hlouposti…Mohu za sebe říci, že s Canonem jsem maximálně spokojený. Obrazová kvalita je vynikající, ostří nekompromisně přesně, navíc má vychytávky, které v dané kategorii Nikon nemá (třeba vyklápěcí displej). Nechci tím nikoho navádět, ale běžte do obchodu a sáhněte si na dané fotoaparáty. Komu sedne do ruky lépe Nikon, kupte si jej. Komu Canon, ať neváhá a nenechá se zvyklat starými fanatiky. Věřte, že se mýlí.

frontpage