Mobilní telefon vs. kvalitní fotoaparáty. Kdo asi vyhraje?

Musím říci, že velice rád fotím. Nejedná se o profesionální fotografování, ale myslím si, že lze jít na výlet a dát mu víc než jen tupé (omlouvám se 90% uživatelů) focení telefonem nebo snad tabletem bez myšlenky. Opravdu Vám stačí chabá kvalita mobilního telefonu? Pokud si právě teď říkáte, že ty fotky z telefonu vypadají hezky, zkuste foto z oslavy, kde fotíte v interiéru, dát na TV či pouhý monitor. Více než polovina jich bude dosti rozmazaných a zcela o ničem. Otázka druhá: kde asi Vaše fotky skončí? Nejspíše ve složce s tisíci dalšími, na které se podíváte sotva jednou (možná dvakrát), nebo si je dáte na FB. Je toto ten cíl? Co třeba něco trvalejšího, hodnotnějšího na co se můžete za roky podívat a reálně zavzpomínat na situaci, dovolenou či určitou osobu a to ve vysoké kvalitě? Nuže….Na svém telefonu, který je dávno ve svém šrotovém nebi, jistě ne.

Bohužel jsme dosti rozmazlená konzumní společnost, která dá více na kvantitu než kvalitu. Přitom rozdíl mezi telefonem, fotoaparátem nebo dokonce zrcadlovkou je opravdu markantní.

Ptáte se proč? Čím je to dané a proč se tahat s těžkou zrcadlovkou namísto telefonu, který stejně máte v kapse?

rom_dslr01

Rozdíl je ve velikosti snímačů. Čím větší snímač, tím větší obrazová kvalita. Dovolím si to vysvětlit na příkladu. Představte si plachtu. Čím větší plachta na lodi, tím více větru zachytí a o to je loď rychlejší. V případě fotoaparátů nám nejde pochopitelně o rychlost, ale o zachycení obrazových informací. Čím větší snímač je, tím více světla zachytí (vítr). Světlo s sebou nese obrazové informace. Proto je obraz výrazně kvalitnější než malinká, miniaturní plachtička, jakou máte ve svých mobilních telefonech.

A kde je málo větru, o to větší plachta musí být, aby zachytila alespoň ten jemný vánek. Fotíte-li v místnostech, počítejte s tím, že rozdíl zrcadlovky a mobilního telefonu pocítíte dvojnásob. Všechny fotky totiž budou ostré. A to přece chceme!! A co víc…pořízené snímky si vytiskněte, ať máte na slavný moment (třeba babičku) také nějakou památku. Těžko totiž budete hledat dávné fotky na FB…